meet
the pack

EXECUTIVE MANAGEMENT

Yolan Friedmann

Chief Executive officer

Mandy Poole

Chief Financial Officer

Dr Ian Little

Head of conservation

Alison Jånicke

Head of Business Development

Hayley Elwen

Chief Operations Officer

Senior managers

Cobus Theron

Senior Conservation Manager

Kerryn Morrison

ICF/EWT Senior Manager: Africa

Lourens Leeuwner

Senior Conservation Manager

African Crane Conservation Programme

Dr Damian Walters

South Africa Regional Manager

Bradley Gibbons

Highlands Grassland Field Officer

Christie Anne Craig

Western Cape Field Officer

Dr Lara Jordan

Drakensberg Project Coordinator, SA

Samson Phakathi

Snr Community Project Officer, Drakensberg, SA

Pieter Botha

Drakensberg Extension Officer, SA
Mwape Sichilongo

Mwape Sichilongo

Southern African Floodplains Manager

Nokuphumla Capa

WESSA Groen Sebenza Intern, South Africa

Nonduduzo Ndhlovu

WESSA Groen Sebenza Intern, South Africa

Griffin Shanungu

Monitoring & Evaluation Manager Zambia

Kelvin Floyd

Restoration Ecologist, Zambia

Nasson Tembo

Kafue Flats Restoration Manager, Zambia

Stacey Chibiya

Finance & Admin Officer, Zambia

David Titus Banda

Programme Assistant for Education, Zambia

Christina Malake

Programme Assistant for Education, Zambia

Saziso Moyo

Programme Assistant: Research & Law Enforcement, Zambia

Dr Adalbert Aine-omucunguzi

E. Africa Regional Manager

Dr Maurice Ogoma

East African Research & Monitoring Specialist

Dr Joseph Mwangi

Kenya Country Manager

Vivian Nekesa

Western Kenya Senior Field Officer

Collins Luseka

Western Kenya Research Assistant

Damaris Kisha

Western Kenya Research Assistant

Eva Cherotich

Nandi County Field Officer, Kenya

Maurice Wanjala

Kipsaina Crane and Wetland Conservation Group, Kenya

Neema Obiero

Western Kenya Project Intern

Zeneb Musiimire

East African Community Engagement Specialist, Uganda

Phiona Orishaba

Southwestern Uganda Field Officer

John Tumusiime

Field Research Assistant, Uganda

Janat Nabuuma

Finance & Administrative Officer, Uganda

Gilbert Tayebwa

Southcentral Uganda Field Officer, Uganda

Gloria Nabuuso

Finance & Admin intern, Uganda

Sarah Kugonza

Southcentral Uganda Intern, Uganda

Daniel Munana

Field Coordinator, Rwanda

Olivier Ngabonziza

Project Assistant, Rugezi Marsh, Rwanda

Cynthia Chigangaidze

Senior Administrator

Richard Berridge

Grants Officer, Africa

Erin Adams

Conservation Science Officer, Africa

BIRDS OF PREY PROGRAMME

Dr Gareth Tate

Programme Manager

Ronelle Visagie

Field Officer

John Davies

Senior Field Officer

Dr Lindy Thompson

Senior Field Officer

Danielle du Toit

Field Officer

Msiza Lindokuhle

Biodiversity Protection Officer

CARNIVORE CONSERVATION PROGRAMME

Derek van der Merwe

Acting Programme Manager

Joseph Hlako

Field Officer

Grant Beverley

Senior Field Officer

Kulani Nyakane

Field Officer

Cole du Plessis

Senior Field Officer

Marnus Roodbol

Senior Field Officer

Samantha Nicholson

Senior Carnivore Scientist

DRYLANDS CONSERVATION PROGRAMME

Johan du Plessis

Programme Manager

Bonnie Schumann

Senior Field Officer

Esther Matthew

Specialist Officer

Insauf de Vries

Administration and Field Coordinator

NATIONAL BIODIVERSITY AND BUSINESS NETWORK

Dr Gabriella Teren

Programme Manager

Dr Joël Houdet

BD Protocol Lead

Brad Nelson

Project Coordinator

PEOPLE IN CONSERVATION PROGRAMME

Dr Jennifer Botha

Programme Manager

SOUTPANSBERG PROTECTED AREA

Catherine Vise

Programme Manager

Cyrintha Barwise-Joubert

Water Conservation Project Coordinator

Lufuno Mavhandu

Field Ranger

Oscar Musevhula

Field Ranger

Christiaan Joubert

Medike Nature Reserve & Eco-tourism Manager

Michael Modimana

Field Ranger

Sengani Ramalamula

Field Ranger

Freddy Ramabulana

Field Ranger

Rotondwa Sithagu

Field Ranger & Researcher

Clyde Kubayi

Field Ranger

Tharollo Mthisi

Field Ranger

Richard Ndou

Field Ranger -Team Leader

Klaas Madzhie

Field Ranger

Khathutshelo Mukhumeni

Field Ranger

Shumani Makwarela

Field Officer - Team Leader

Samuel Mukhumeni

Field Ranger

Michael Sithagathaga

Field Ranger

THREATENED AMPHIBIAN PROGRAMME

Dr Jeanne Tarrant

Programme Manager

Nomonde Ngidi

Biodiversity Protection Officer

Cherise Acker-Cooper

Senior Field Officer

Ntombenhle Cele

Biodiversity Protection Officer

Arlene Mkhize

Biodiversity Protection Officer

Joshua Weeber

Field Officer

Braveman Mnyandu

Biodiversity Protection Officer

Nonkululeko Nzama

Environmental Compliance Officer

Sandile Mthethwa

Biodiversity Protection Officer

VULTURES FOR AFRICA

Andre Botha

Programme Manager

WILDLIFE AND ENERGY PROGRAMME

Oscar Mohale

Programme Manager

Ndzalama Chauke

Senior Field Officer

Lizel Tolken

Field Officer

Matt pretorius

Senior Field Officer

Mietjie van Wyk

Assistant Field Officer

Amos Letsoalo

Senior Field Officer

Dalena De Wee

Assistant Field Officer

Tamsyn Galloway-Griesel

Senior Field Officer

WILDLIFE AND TRANSPORT PROGRAMME

Dr Gabriella Teren

Programme Manager

Wendy Collinson

Project Manager

Ndifelani Mulaudzi

Junior Field Officer

Thabo Hlatshwayo

Programme Intern

WILDLIFE IN TRADE PROGRAMME

Dr Andrew Taylor

Programme Manager

Shayen Seebran

Wildlife In Trade Officer

Ashleigh dore

Wildlife and Law Senior Project Manager

Sean Kelly

Wildlife In Trade Officer

Obeid Katumba

Wildlife and Law Senior Project Officer

Dr Kerushka Pillay

Senior Field Officer

Shadi Henrico

Conservation Canine Project Coordinator

CONSERVATION PLANNING AND SCIENCE UNIT

Dr Lizanne Roxburgh

Senior Scientist

Erin Adams

Science Officer

Claire Relton

Senior Manager Strategic Planning

Dr Oliver Cowan

Science Officer

Dr Lauren Waller

Regional Planning Coordinator

Dr Timothy Jackson

Senior Technical Writer

Lesley Bloy

Technical Writer

FINANCE

Florence Nkholise

Finance Manager

Lauren Bailey

Senior Accountant

Melissa Govindsamy

Bookkeeper

GOVERNANCE

Lesego Moloko

Governance Manager

FUNDRAISING

Tammy Baker

Business Development Officer

Rebecca Mabuza

Administrator

HUMAN RESOURCES AND ADMINISTRATION

Kabelo Manaka

Human Resources Manager

Rudolf Ndwalane

Head Groundskeeper

Emma Chisare

Administrative Manager

Takalani Ndwalani

Groundsman

Sizakele Ntsele

Housekeeper

Dorah Mncube

Housekeeper

Thembi Mlimi

Housekeeper

INFORMATION TECHNOLOGY

Yves Manana

Information Technology Manager

Koketso Timothy Ndhlazi

Information Technology Intern

MARKETING AND COMMUNICATIONS

Sizie Modise

Head of Marketing

Emily Taylor

Communications and Marketing Manager

Suzette Brits

Senior Graphic Designer

Kedibone Chauchau

Public Relations and Marketing Coordinator